LaConnecta Fetching Older Stories
  Back

  Today in Mali

  COVID-19 Updates in

  Mali

  More on COVID-19

  Facts About

  Mali, Eastern Africa, Africa

  the Federal Republic of Somalia
  Country Indpendence: Yes
  Capital City: Mogadishu

  Today in History

  Mali

  More Country Specific

  Mali

  Sports

  Aisha Malik, MobileSyrup

  Shopify acquires augmented reality home design app Primer

  Shopify has announced that its acquiring AR home design app Primer and that its team will be joining the Ottawa-based ecommerce platform. Primer is an app that lets users preview paint, tile, and wal..

  Continue reading at source

  Aisha Malik, MobileSyrup

  Amazon to hire 1,800 new corporate and technology employees in Canada

  Amazon has announced plans to hire 1,800 new corporate and technology employees in Canada this year. The massive online retailer says the 1,800 new hires will support teams across Amazon, including AW..

  Continue reading at source

  RedaksiaLexo, lexo.al

  Mbyllet votimi për kryetarin e PD-së Vijnë rezultatet e para nga Kolonja dhe Maliqi

  Rreth 75 mijë demokratë kishin të drejtën e votës sot, për të vendosur kryetarin e Partisë Demokratike, për katër vitet e ardhshme. Procesi i numërimit ka përfunduar në Kolonjë, ku kanë votuar 244 nga..

  Continue reading at source

  RedaksiaLexo, lexo.al

  VIDEO Manipulimi i zgjedhjeve në PD: Anëtari në Maliq, godet sekretarin e degës sepse i ka hequr emrin nga lista zgjedh

  Partia Demokratike po zhvillon sot procesin e saj të brendshëm zgjjedhor. Teksa prej disa javësh tre kandidatët në garë kanë kërkuar transparencë dhe seriozitet lidhur me listën e anëtarësisë që do të..

  Continue reading at source

  Joe Mikallef, NETnews

  Ħaddiema fil-PBS urtati bl-indħil sfaċċat minn Kastilja u bil-mod malinn kif qed isiru l-affarijiet

  Ħaddiema tal-Public Broadcasting Services PBS fil-jiem li għaddew tkellmu ma il-mument u żvelaw magħna li diversi minnhom huma għalkollox urtati bl-indħil dirett minn Uffiċjali fKastilja u fil-mod..

  Continue reading at source

  Jasmin Malik Chua, Vamp

  Arson Suspect Arrested in Portland Garment Factory Fire

  A woman suspected of starting a fire that ravaged a garment factory in Oregon's largest city in April has been arrested...

  Continue reading at source

  Vatican News

  Nuovo governo in Mali. Ai militari i ministeri chiave

  Un nuovo governo è stato formato ieri in Mali. I militari, che hanno compiuto due colpi di stato in nove mesi, hanno ancora il controllo sui ministeri principali del Paese. Intanto prosegue la lotta a..

  Continue reading at source

  Agence France-Presse, The Guardian

  French soldiers kill Mali jihadist blamed for RFI journalists murder

  Bayes Ag Bakabo was prime suspect in 2013 kidnapping and shooting of Ghislaine Dupont and Claude VerlonFrench soldiers have killed a Malian jihadist suspected of being responsible for the kidnapping a..

  Continue reading at source

  @Editor, Cricket News

  Malik in WT20 Squad | LHR Crushed Zalmi | Sarfraz Take QG v ISLU as FINAL | Babar Bad News | Top 10

  Revealed on 11 jun 2021 Observe Us Social Media Accounts___¡¡ Fb :https:www.fb.comCricket-lover-Ali Observe Daud on Instagram ... supply..

  Continue reading at source

  Malik Ouzia, Evening Standard

  Novak Djokovic inflicts rare French Open defeat on Rafael Nadal to reach final in epic

  Novak Djokovic beat Rafael Nadal in a thrilling French Open semi-final to halt the Spaniards bid for a 14th title at Roland Garros...

  Continue reading at source

  France Info

  Mali : le président de transition forme un nouveau gouvernement avec de nombreux militaires

  Les militaires occupent les postes stratégiques de la défense, de la sécurité et de la réconciliation nationale...

  Continue reading at source

  FAZ.NET

  Frankreichs Abzug aus Mali: Die Lehren aus dem, was nicht funktioniert hat

  In Paris ist die Ankündigung Macrons, die Operation „Barkhane“ in Mali zu beenden, positiv aufgenommen worden. Folgen für die Präsenz der Bundeswehr im Sahel-Gebiet erwartet man in Berlin nicht...

  Continue reading at source

  Reuters, National Post

  Mali transitional government restores ousted Camara as defense minister

  BAMAKO — Mali’s transitional government announced on Friday it had restored Colonel Sadio Camara as defense minister, after his removal from office was one of the factors that led to a cou..

  Continue reading at source

  B.A., City News

  Video-Tentoi të vriste me armë 23-vjeçarin Arrestohet i riu në Maliq

  Policia jep detajet e para nga sherri mes dy të rinjve në fshatin Podgorie të Maliqit. Blutë kanë bërë të mundur arrestimin e shtetasit me iniciale E.G., banues në fshatin Podgorie, Maliq. 23-vjeçari ..

  Continue reading at source

  MK Balkanweb, Gazeta Shqiptare

  Detaje Sherri në Maliq, policia nxjerr pamjet e arrestimit të 23-vjeçarit, shihni ku u gjet pushka Video

  MALIQ Policia e Korçës ka publikuar detaje dhe pamet e operacionit në Maliq që çoi në arrestimin e një 23-vjeçari. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Maliq, bënë arrestimin ..

  Continue reading at source

  Channel News Asia

  French army kills Mali jihadist linked to journalist murders

  French soldiers have killed a Malian jihadist suspected of being responsible for the kidnapping and deaths of two French journalists in 2013, Defence Minister Florence Parly said Friday...

  Continue reading at source

  Le Monde

  Mali : un nouveau gouvernement formé, des militaires toujours aux postes-clés

  Les militaires obtiennent des postes-clés comme la défense, la sécurité et la réconciliation nationale. Le colonel Sadio Camara, dont léviction est au nombre des causes du coup dEtat du mois dernier..

  Continue reading at source

  Gazeta Telegraf, Telegraf

  Pas gjysmëshekulli, shqiptarët e Malit të Zi rimarrin ullinjtë shekullorë të Valdanosit

  Zëvendëskryeministri shqiptar në Malin e Zi, Dritan Abazoviç ka njoftuar se gjiri i Valdanosit i është kthyer qytetarëve të Ulqinit. Përmes një postimi në Facebook, Abazoviçi ka thënë se pas 45 vjetës..

  Continue reading at source

  B.A., City News

  Shmanget tragjedia në Maliq Qytetari i nxjerr armën kushëririt

  Një sherr është regjistruar mes dy kushërinjve nga Podgoria e Maliqit gjatë ditës së sotme. Mësohet se dy kushërinjtë janë konfliktuar për motive të dobëta, por sherri ka degjeneruar në përdorimin e a..

  Continue reading at source

  Shekulli Online, Shekulli

  Pasi pinë mes tyre, dy kushërinjtë nga Maliqi grinden dhe nxjerrin kallashin!

  Një sherr mes dy kushërinjve ka degjeneruar në përdorimin e armëve të zjarrit. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Maliq të Korçës, pasditen e kësaj të premteje, ku fillimisht dy kushërinjtë janë konfliktua..

  Continue reading at source